W dzisiejszych czasach ryzyko cybernetyczne stało się coraz ważniejszym problemem dla małych firm na całym świecie. W związku z tym na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania związane z mitygacją tych ryzyk. Francuski startup Stoïk wprowadził właśnie produkt ubezpieczenia cybernetycznego specjalnie zaprojektowany dla małych i średnich firm.
Stoïk i rynek europejski
Stoïk, francuski startup, w swojej działalności idzie śladem takich firm jak Coalition czy At-Bay. Ale w przeciwieństwie do tych firm, zamiast sprzedawać swoje produkty ubezpieczeniowe firmom z USA, Stoïk skupia się wyłącznie na europejskich klientach.
Gdy dana firma zostaje ubezpieczona przez Stoïk, w założeniu ubezpiecza się przeciwko wszelkim roszczeniom związanym z cyberbezpieczeństwem. Na przykład, jeżeli firma musi zatrzymać produkcję lub tymczasowo zamknąć działalność z powodu incydentu cybernetycznego, Stoïk może zrekompensować stracone dochody (marżę operacyjną brutto) z tego okresu.
Obecnie Stoïk oferuje swoją ochronę dla firm o rocznym obrocie nieprzekraczającym 750 milionów euro, oferując przy tym limity ochrony do 7,5 miliona euro. Firma operuje aktualnie we Francji, Niemczech i Austrii.
Kierunki rozwoju
Start-up wybrał tę konkretną usługę, ponieważ ubezpieczenie cybernetyczne jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż inne typy produktów ubezpieczeniowych. Stoïk stworzył również własny, niewielki zespół zarządzania kryzysowego, który reaguje na incydenty i pomaga w odzyskiwaniu danych oraz komunikacji kryzysowej.
Przy zakupie ubezpieczenia, startup dokonuje przeglądu ryzyka cybernetycznego klienta. Monitorują rekordy DNS, czy przeszukują bazy danych w poszukiwaniu wycieków haseł związanych z domeną klienta. Stoïk może również przeprowadzić wewnętrzne skany w celu zalecenia zmian w konfiguracjach chmury, z której klient korzysta.
Podsumowanie
Stoïk współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi, tak aby te pokrywały ryzyko. Ma prawo tworzyć własne stawki, produkty i polisy, ale ryzyko jest zewnętrznie outsourcowane do większych firm ubezpieczeniowych. Jednym z takich partnerów jest Tokio Marine HCC International, który jest jedynym nowym inwestorem w rundzie finansowania serii B.
Stoïk nie sprzedaje swoich produktów ubezpieczeniowych bezpośrednio swoim klientom. Zamiast tego, korzysta z pośredników ubezpieczeniowych, którzy już mają relacje z małymi i średnimi firmami. Do tej pory przyciągnęli 1000 pośredników ubezpieczeniowych.
Do końca 2024 roku Stoïk powinien posiadać 5000 ubezpieczonych. Za firmą aktualnie stoi 25 milionów euro w składkach.